Dogo Argentino
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» izmir yavru dogo arjantin satılık...
Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Icon_minitimePtsi Şub. 08, 2016 2:37 pm tarafından sartura

» YAVRU DOGO
Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Icon_minitimePtsi Mart 25, 2013 1:28 am tarafından poseidon7407

» YAVRU DOGO ARIYORUM UYGUN FIYATTA
Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Icon_minitimePaz Mayıs 01, 2011 11:21 pm tarafından TAMERHAN

» 04 Eylül 2010 doğumlu yavrular
Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Icon_minitimeCuma Kas. 12, 2010 1:55 pm tarafından Angelo Bianco

» satılık dogo 700tl
Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Icon_minitimePaz Ekim 31, 2010 6:12 pm tarafından stormaris

» 8 ekimde dogacak yavrular ön satış Anne white, baba hero( dada'nın oğlu)
Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Icon_minitimePaz Eyl. 05, 2010 1:57 am tarafından erolorkunturan

» SELAM
Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Icon_minitimeÇarş. Ağus. 04, 2010 1:02 am tarafından Admin

» dogoargentino yavruları
Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Icon_minitimePtsi Tem. 05, 2010 9:23 am tarafından petbuyvet

» hamile anne satılık
Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Icon_minitimePaz Mayıs 23, 2010 8:49 pm tarafından moon_eren

Galeri

Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Empty
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi

2 posters

Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Empty Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi

Mesaj  Admin Cuma Kas. 27, 2009 12:30 am

Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Oxa%202%20mala
Öncelikle, ısırma nedir ve yavrular neden yaparlar bunu çok iyi bilmeniz gerekiyor. Köpeğinizi lütfen iyice inceleyin. Birşey fark ettiniz mi? Evet, bizim gibi parmakları yok. Bu da, yavrunuzun tutup taşımak istediği ya da sadece tutmak istediği herşeyi ağzı ile yapması gerektiğini gösteriyor. Yani yavrunuz, zannettiğiniz gibi çoğu zaman ısırmıyor. Sadece tutuyor. Tutmak ile ısırmak arasında ince bir fark vardır. Bu nedenle, konuyu detaylıca inceliyoruz.

Yavrunuz, tutma haricinde ısırma ve çiğneme ihtiyacı da olan bir köpektir. Isırma ve çiğneme, onun için çene kaslarını geliştirme, ağız sağlığı ve diş sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca diş değiştirme döneminde de, yoğun olarak kaşınan dişlerini rahatlatmak için bir şeyleri ısıracak ve çiğnemeye çalışacaktır. Bunun önüne asla geçemeyeceğiniz için, yapmanız gereken bu davranışı kontrol altına almaktır. Öncelikle, yavrunuza ısıracağı ve çiğneyebileceği, diş kaşıma minelerine sahip bir ya da iki tane oyuncak alalım. Yavru Rottweiler' ınızı, bu oyuncak ile tanıştırın. Sonra bir kenara koyun. Yavrunuz elip paçanızdan tuttuğu anda, hiç hareketsiz kalarak 15 saniye bekleyin. Halen asılmaya devam ediyorsa, sert bir ses tonu ile 'Hayır' komutu verin. Yavrunuz, bıraktığı anda, oyuncağı alarak ağzına verin ve onunla oynamaya başlayınca, severek ödüllendirin. Bunu birkaç defa yaptıktan sonra, yavrunuz dişini nasıl kaşıyacağını öğrenecektir.

Bunun haricinde, yavru Rottweiler' ınızın mutlaka 'Bırak' komutunu da öğrenmiş olması gerekiyor. Bu komutu öğrenmesi, onun için hayati derecede bir önem taşıyor. Bunu ona öğretebilmek için, ufak ödül çubuklarından bir kutu alın. Bu çubukların her bir tanesini 3 ya da 5 parçaya ( yavrunuzun ağız boyutuna göre ) bölün ve cebinize yerleştirin. Bir tane de, yavrunuzun ısırabileceği boyut da, uzun ve ince bir sopa bulun.

Yavru Rottweiler' ınızın karnı tokken ve oyun ihtiyacı karşılanmış bir zamanda, onu alıp sessiz bir yere götürün. Dikkatinin dağılmayacağından emin olduktan sonra, sopayı çıkartın ve yavaş hareketler ile yavrunuzun patilerine, boynuna, sırtına ve bacaklarına değdirin. Bunu bir süre yaptıktan sonra, yavru köpeğiniz bu sopa ile ona zarar vermeyeceğinize emin olacak ve kendini rahat hissedecektir.

Şimdi sopayı yavrunuzun ağzına verin. Onu ısırınca çok hafif olarak çekin. Bırakmak istemeyecek ve bunu hemen bir liderlik oyununa çevirmeye çalışacaktır. Sert ve yüksek bir ton ile 'Bırak' komutunu verin ve sopayı ağzından yanlamasına çekip alarak ( incitmeyecek şekilde ) yanınıza koyun ve hemen ödüllendirin. Ödülünü aldıktan sonra, aynı şeyi tekrar yapın. En fazla tekrar yapışınızda, yavrunuz 'Bırak' komutunu duyduğu anda sopayı ağzından bırakacak ve size bakacaktır. Bu defa iki çubuk ile ödüllendirin.

Bu eğitimi, ertesi gün ve ertesi günü tekrar tekrar yapın. Eğitim süresinin 20 dakikayı geçmemesine özen gösterin. Sonraki günlerde yaptığınız eğitim de, artık her bıraktığında sevin. Arada da, ödül çubuğu verin. Bunu öyle bir sıralamaya alın ki, yavrunuz ne tamamen rüşvetçi olsun ne de tamamen sadece seveceğinizi düşünsün. Unutmayın ki, Rottweiler' ınız henüz bir bebek ve tekrar etmediği davranışlarını çok çabuk unutabilir. Bu nedenle, eğitimi tamamen bitirdikten sonra bile, Bırak komutunu hep aynı şekilde uygulayın ve onu mutlaka en azından severek ödüllendirin.

Sopa ile vereceğiniz bu eğitimin bir sonraki ayağı, ısırma eğitimidir. Bu eğitim ile de, köpeğiniz sopadan korkmamayı, ne zaman ısırıp, ne zaman bırakacağını öğrenebilir. Daha ileri giderek bir kukla ile, nereyi ne kadar ısıracağını da öğrenebilir. Koruma eğitimi böyle başlar. Fakat bu konuda hiç birşey yapmamanızı ve bu eğitimi vermeye asla çalışmamanızı dikkatle hatırlatıyoruz. Çünkü ehliyetsiz bir kişinin, kendi kafasına göre vermeye çalıştığı bu eğitim çok tehlikelidir. Bu eğitim sırasında köpeğinizin öğreneceği en ufak bir yanlış hareket ya da sizin eğitim sırasında yapabileceğiniz en önemsiz bir yanlış dahi, köpeğinizin ve dolayısıyla da sizin hayatınızın mahvolmasına sebep olabilir. Bu nedenle lütfen, koruma eğitimlerini sadece ehliyetli ve güvenilir insanlara verdirtin. Asla kendinize ya da bu işi bildiğini iddia eden arkadaşlarınıza güvenmeyin...

En son Admin tarafından Cuma Kas. 27, 2009 1:05 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi (Sebep : düzeltme)
Admin
Admin
Admin

https://dogoargentino.forumdizini.com

Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Empty ısırma bırakma

Mesaj  sevda Cuma Kas. 27, 2009 1:25 am

sayın yönetici kusura bakma sadece bilmediğim için soruyorum dogolarda ısırma bırakma diğer ırklardan farklımı veriliyor eğitimi
sevda
sevda

Yavru Dogo İsırma - Bırakma Eğitimi Empty ısırma bırakma

Mesaj  Admin Paz Kas. 29, 2009 3:33 pm

selam köpeklerde eğitim aynı insanlarda olduğu gibi (ünüversiteye kadar olan bölüm)belirli bir yaşa gelene kadar temel eğitimdir ki bunlar bütün ırklarda aşağı yukarı aynıdır. ama belirli bir yaşa geldiklerinde köpeğin ırkı ve becerileri doğrultusunda kabiliyeti ve bakılmaktaki amacı doğrultusunda eğitimi farklılaşır ama bu döneme kadar hepsi temel eğitimdir.
Admin
Admin
Admin

https://dogoargentino.forumdizini.com

- Similar topics